strony internetowe, system cms, co to jest cms, cms co to, wordpress
Co to jest CMS? System Zarządzania Treścią
8 czerwca 2020
tworzenie stron internetowych multi page
Multi Page czyli wiele podstron
11 czerwca 2020

Tworzenie stron internetowych wymaga przemyślenia kilku kwestii. Zdarza się, że projektowanie rozbudowanej strony internetowej mija się z celem. Zwłaszcza, jeśli posiada się małą ilość tekstu i kilka zakładek, a strona ma być stricte informacyjno-ofertowa. W takiej sytuacji dobrą opcją może okazać się strona one page. Umożliwia ona umieszczenie wszystkich informacji w jednym miejscu oraz prostą i intuicyjną obsługę. 

Spis treści:

Charakterystyka strony one page website

Strona internetowa one page przede wszystkim umożliwia łatwe poruszanie się po witrynie. Informacji nie trzeba szukać po różnych zakładkach, bo wszystko jest w jednym miejscu, praktycznie polega na „zjeżdżaniu /scrollowaniu w dół”. Oprócz tego jest to doskonałe rozwiązanie dla urządzeń mobilnych. Jedną z zalet tego rodzaju stron jest to, że do użytkowników docierają jedynie najważniejsze informacje.

tworzenie stron one page wady i zalety

Kto powinien z niej korzystać?

Ze względu na to, że jest to prosta forma witryny, nie sprawdzi się w każdym przypadku. Polecana jest dla firm, które chcą mieć swoją stronę internetową mającą służyć przekazywaniu najważniejszych informacji. Strony internetowe one page nie sprawdzą się jednak w przypadku internetowego sklepu, ponieważ wtedy potrzebny jest bardziej rozbudowany interfejs. Z tego względu strona one page zazwyczaj występuje w formie wizytówki internetowej. Można ją także wykorzystać jako witrynę przedstawiającą określony produkt. To pozwoli zwrócić na niego uwagę, a także wdrożyć jeszcze jedną formę promocji. Można ją wykorzystać jako landing page.

Pozycjonowanie strony z takim szablonem

Witryny one page są zdecydowanie trudniejsze w pozycjonowaniu, niż tradycyjne strony internetowe. Najlepiej już na samym początku tworzenia strony odpowiednio ją zaprogramować i zoptymalizować. Warto wprowadzić podział na sekcje i nazewnictwo określonych bloków, a także zastosować podtytuły oraz opatrzyć grafiki opisami. Można także kolejnym blokom przypisać odrębny adres URL. Dzięki temu roboty z wyszukiwarek będą dobrze indeksowały treści umieszczone w określonych sekcjach. Na co jeszcze zwrócić uwagę, aby dobrze pozycjonować stronę one page?

Link building, niedoceniona metoda pozycjonowania…

To bardzo ważny aspekt, który wpływa na pozycjonowanie takiej witryny. Jeżeli każda sekcja strony posiada indywidualny adres URL warto tworzyć linki, które także prowadziłyby do tych sekcji. Do plusów strony one page można zaliczyć to, że użytkownik który trafi na jeden z linków, trafia tak naprawdę na całą stronę firmy. Linkowanie pozytywnie wpływa także na zwiększeniu ruchu na tego rodzaju stronie, pod warunkiem że zajmuje się tym specjalista.

Dobra jakość treści

Stronę one page warto zapełnić wartościową treścią, która wyróżni ją na tle konkurencji. Jeśli witryna zainteresuje użytkowników, będą regularnie ją odwiedzać. Wysokiej jakości treści będą także wykryte przez algorytm Panda, który służy zwiększeniu widoczności witryn wysokiej jakości. Posiadając stronę one page należy stawiać nie na ilość, a na jakość.

Słowa kluczowe

Ograniczona przestrzeń na one page website, wiążę się z brakiem możliwości umieszczenia wielu słów i fraz kluczowych. Dlatego warto sprawdzić, jakie frazy są odpowiednie do prowadzonej działalności. Należy wybrać te słowa, które najczęściej wykorzystywane są przez użytkowników, a jednocześnie mają niski poziom konkurencyjności. Warto skorzystać z analitycznych narzędzi, które umożliwiają ocenę wartości fraz kluczowych dla określonej witryny.

Zalety strony one page 

Tego typu witryna niewątpliwie ma wiele zalet:

  • strona jest łatwa w obsłudze i szybka w zrozumieniu,
  • przyjazna dla mobilnych urządzeń, wygodna w przewijaniu i dodatkowo zużywa mniej transferu,
  • zazwyczaj jest atrakcyjna wizualnie,
  • umożliwia skuteczne wezwanie do działania – call to action.

Wady strony

Witryna ta ma także kilka ujemnych cech:

  • trudno przedstawić na niej szeroką ofertę,
  • nie ma możliwości umieszczania rozbudowanych treści, czyli ograniczony zostaje content-marketing,
  • mogą być problemy z pozycjonowaniem witryny bez żadnych podstron.

Strona internetowa one page nie będzie najlepszym wyborem dla każdej działalności, jednak sprawdzi się w przypadku kilku usług, produktów czy gotowych pakietów. Posiadając one page website, warto obserwować ruch na stronie i wyciągać wnioski. Czasem może okazać się, że lepszym wyborem będzie tradycyjna witryna internetowa.