mapka google pozycjonowanie lokalne
Mapka Google – czyli pozycjonowanie lokalne, Google Maps
6 października 2020
blog, jak założyć blog, blog in wordpress, world press blog, blog by wordpress, blog with wordpress, blog wordpres, blog wordpress, 10 blog, blog na stronie, darmowy blog wordpress, firmowy blog,
Blog na stronie firmowej – poznaj zalety prowadzenia bloga dla biznesu
9 października 2020
mapka google pozycjonowanie lokalne
Mapka Google – czyli pozycjonowanie lokalne, Google Maps
6 października 2020
blog, jak założyć blog, blog in wordpress, world press blog, blog by wordpress, blog with wordpress, blog wordpres, blog wordpress, 10 blog, blog na stronie, darmowy blog wordpress, firmowy blog,
Blog na stronie firmowej – poznaj zalety prowadzenia bloga dla biznesu
9 października 2020
Pokaż wszystkie

Optymalizacja strony pod pozycjonowanie – niedoceniony aspekt SEO

Działania z obszaru SEO bywają niedoceniane, a czasem wręcz pomijane. To ogromny błąd. Od sposobu, w jaki przygotujemy naszą stronę internetową będzie zależało jej poprawne wyświetlanie się w wyszukiwarce. Pozycjonowanie strony ma na celu udoskonalenie witryny i spowodowanie, że będzie ona dostępna i wysoko oceniana przez algorytmy Google.

Jak zadbać o strony on-page?

W ramach SEO wyróżniamy dwa typy działań: on-page i off-page. Pierwsze z nich, to działania na stronie internetowej. Działaniami off-page będą wszystkie czynności wykonywane na zewnątrz naszej witryny (np. backlinki – umieszczanie odnośników do naszej strony na innych stronach). Co możemy zrobić z poziomu własnej strony? Jak optymalizować stronę on-page?

Optymalizacja strony internetowej polega na wykonaniu następujących czynności:

  1. optymalizacja tytułów i opisów meta
  2. umieszczanie w treści słów kluczowych
  3. optymalizacja nagłówków (umieszczanie znaczników H1, H2, H3)
  4. optymalizacja indeksacji witryny oraz jej dostępności dla robotów indeksujących
  5. optymalizacja adresów URL
  6. optymalizacja szybkości ładowania strony
  7. optymalizacja struktury strony i linkowanie wewnątrz witryny
  8. optymalizacja grafik (opisy ALT i TITLE)

Czym jest ta optymalizacja?

Optymalizacja to proces polegający na wyłapaniu wszystkich możliwych błędów pojawiających się na Twojej stronie. Obejmuje on również poprawę błędów i wprowadzenie odpowiednich rozwiązań na stronę. Efektem poprawnie przeprowadzonej optymalizacji jest dostosowanie witryny do algorytmów wyszukiwarek.

optymalizacja strony, optymalizacja strony www, optymalizacja strony internetowej, optymalizacja strony pod google, optymalizacja strony seo, optymalizacja strony wordpress, optymalizacja stron, optymalizacja stron internetowych,

Tytuły (meta titles) i opisy meta (meta description)

Tytuł meta (meta title) jest praktycznie niewidoczny z punktu widzenia użytkownika, który wchodzi na stronę internetową. Ma jednak znaczenie dla wyszukiwarek i można go spotkać w trzech miejscach w witrynie: w wynikach wyszukiwania, w przeglądarce internetowej, oraz w zakładce “ulubione” na pasku. Tytuł powinien być krótki, od 50-60 znaków.

Równie ważne są opisy meta strony. Są widoczne w wyszukiwarce pod tytułem meta. Powinny być zwięzłymi opisami (155-160 znaków) tego, co zawiera strona internetowa i zachęcać użytkownika do kliknięcia w link. Zarówno tytuły i opisy meta powinny zawierać frazy kluczowe, aby odpowiednio pozycjonować stronę internetową.

Umieszczanie słów kluczowych w treści

Bardzo ważnym elementem on-page SEO jest umieszczanie słów kluczowych w treści. Algorytmy Google skanują Twoją stronę internetową i szukają dla niej fraz kluczowych. Na tej podstawie roboty określają, czy Twoja strona zawiera wartościową, unikalną i interesującą treść.

Choć wykorzystanie słów kluczowych jest bardzo ważne, to istotne jest również badanie różnych kombinacji podobnych zwrotów i sformułowań, oraz umieszczanie ich w naturalnym szyku zdań. Tak, aby tekst był przyjemny w lekturze dla czytelnika.

Dobrze napisane nagłówki!

Wyraźny podział tekstu, jaki można osiągnąć dzięki jego edycji, jest kluczowy dla optymalizacji strony pod pozycjonowanie. Aby dany fragment tekstu stał się nagłówkiem należy umieścić w nim na początku znacznik h1 w nawiasach <> a zakończyć w </> – Podany znacznik dotyczy nagłówka pierwszego rzędu. Za nagłówek drugiego i trzeciego rzędu odpowiadają znaczniki h2 i h3.

Analiza indeksowania w Google Search Console

Google Search Console to darmowa platforma internetowa stworzona z myślą o administratorach stron internetowych. Pozwala sprawdzić status indeksowania Twojej strony internetowej przez wyszukiwarkę Google oraz zoptymalizować widoczność witryny. Przy korzystaniu z tego narzędzia warto przeanalizować błędy oraz aktualny stan indeksacji Twojej witryny.

Adresy URL – bardzo ważne

Kolejny element optymalizacji strony to zadbanie o poprawne wyświetlanie adresów URL. Im bardziej konkretny adres prowadzący do danej podstrony, tym lepiej. Np. adres zakładki “kontakt” powinien wyglądać następująco: www.twojastrona.pl/kontakt. Przyjazne adresy URL są krótkie i nie składają się z losowo dobranych ciągów liter.

Poprawa szybkości ładowania strony

Według rekomendacji Google, ładowanie strony nie powinno trwać dłużej niż 3 sekundy. W Polsce realia są nieco inne, ponieważ zwykle czas ładowania strony wynosi aż 9,2 sekundy. Jak łatwo się domyślić, im dłużej strona się ładuje, tym mniej jest przyjazna. To z kolei skutkuje spadkiem w wynikach wyszukiwania Google. Co możesz zrobić jeśli na Twojej stronie internetowej występuje problem długiego ładowania?

  1. Przenieś stronę na lepszy serwer
  2. Zmniejsz rozmiar grafik
  3. Edytuj kod CSS oraz JS (im prostszy, tym lepszy)
  4. Unikaj wielokrotnych przekierowań

Struktury strony i linkowanie wewnętrzne

Strona powinna być przejrzysta i intuicyjna. Istotne jest także linkowanie wewnętrzne. W przypadku wpisów blogowych ważne jest dodawanie w treści wpisu linków do innych wpisów, znajdujących się na stronie. Tworzy to swoistą pętlę i sprawia, że czytelnik więcej czasu spędzi na Twojej stronie internetowej.

Ulepszenie grafik

Dla optymalizacji strony internetowej bardzo ważne jest opisanie grafik za pomocą odpisów ALT. Są to alternatywne opisy, które wyświetlają się zamiast zdjęcia, gdy wystąpi problem z ładowaniem się treści strony internetowej. Dobrze dobrane opisy pomagają zdjęciom i grafikom znaleźć się w sekcji “grafika” w wynikach Google.

Czy warto optymalizować stronę pod pozycjonowanie?

Im lepsza pozycja w Google, tym większy ruch na stronie i zainteresowanie przedstawianą treścią. Jeśli prowadzisz stronę firmową lub sprzedajesz produkty, albo działasz w usługach, koniecznie powinieneś zainteresować się optymalizacją pod SEO. To niesamowite, jak wiele można osiągnąć podążając za przedstawionymi krokami.


Chcesz zacząć zarabiać na swoim biznesie? Napisz do nas!

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.