tworzenie stron internetowych multi page
Multi Page czyli wiele podstron
11 czerwca 2020
pozycjonowanie stron internetowych www w google
Pozycjonowanie strony jako inwestycja
13 czerwca 2020

Nowoczesny szablon strony internetowej. Jaki powinien być?

Dobry projekt strony stanowi być może nawet w 90% o tym, jakie wrażenie strona internetowa naszej firmy – a co za tym idzie nasza firma – zrobi na odwiedzających ją gościach. W czasach, gdy Internet stanowi najważniejsze medium komunikacji, włączenie do strategii marketingowej zasad i metod nowoczesnego projektowania stron internetowych, staje się ważniejsze niż kiedykolwiek. Przyjrzyjmy się pokrótce jakie trendy w zakresie projektowania stron internetowych dominują w 2020 r.

Spis treści:

Whitespace – przestrzeń przyjazna użytkownikowi

Nowoczesne projektowanie stron internetowych powraca do minimalizmu korzystającego z celowo stosowanej pustej przestrzeni, na podobieństwa tej, stosowanej w czasopismach drukowanych. Mimo nazwy whitespace (biała przestrzeń) wcale nie musi to być biały kolor – chodzi przede wszystkim o przejrzysty, czysty i przyjazny prezentacji treści projekt. Na podobieństwo naturalnego przepływania przestrzeń pomaga wędrować odwiedzającym naszą stronę gościom poprzez prezentowane na niej treści. Wzrok naturalnie wędruje od jednego elementu do drugiego tworząc wizualną hierarchię, w której żaden element nie rozprasza całości. Pusta przestrzeń na stronie pozwala odpocząć oczom widza. Pomaga także w zrozumieniu przekazu, definiując relacje między elementami strony. Blisko położone elementy, pomiędzy którymi brakuje przestrzeni są w sposób naturalny traktowane jako całość. Te same elementy oddzielone pustą przestrzenią są oglądane i postrzegane osobno. Pusta przestrzeń pozwala odwiedzającym łatwiej identyfikować hierarchię naszej witryny. Dzięki niej szybciej mogą odnaleźć najważniejsze informacje na stronie. Umiejętne stosowanie pustej przestrzeni poprawia komfort jej użytkowania (UX).

Czytelny układ i zrozumiałe menu w nowoczesnej stronie internetowej

Wybierając szablon strony internetowej czy też zlecając projekt agencji warto zwrócić uwagę na to, by powstający projekt miał prosty układ z czytelnym menu ułatwiającym wędrówkę po stronie. Dzięki temu z jednej strony nasi goście łatwiej odnajdą poszukiwane informacje, a to oznacza ich większe zadowolenie i większą szansę na to, że skorzystają z naszej oferty. Łatwość wyszukiwania zaczyna się już w nazwie strony – powinna się ona kojarzyć albo z naszą firmą, albo flagowym produktem. Najlepiej tak wybrać nazwę strony, by łatwo można ją było zapamiętać. Warto też korzystać ze sprawdzonych rozwiązań silnika strony, korzystając ze sprawdzonych narzędzi do zarządzania treścią – CMS-ów takich jak na przykład WordPress. Warto także umieścić stronę na szybkim i sprawdzonym serwerze. Nikt nie lubi czekać na ładującą się stronę.

szablon strony internetowej

Całostronicowe nagłówki

Nagłówki całostronicowe to znak nowoczesnych szablonów stron internetowych projektowanych w 2020 roku. Choć podczas projektowania stron internetowych mogą pojawiać się wariacje na temat całostronicowych nagłówków jednak najpopularniejsza konfiguracja w lewej części nagłówka umieszcza hasło lub przycisk wezwania do działania (Call to Action – CTA) pozostawiając prawą część na przyciągające wzrok obrazy. W ten właśnie sposób projektanci wykorzystują wiedzę z psychologii postrzegania do zachęcania gości do skorzystania z usług oferowanych na naszej stronie.

Dobrym przykładem takiego rozwiązania jest strona internetowa Discord, firmy oferującej aplikację do rozmów głosowych i tekstowych dla graczy. Zobaczymy tu zabawny obraz po prawej stronie całostronicowego nagłówka. Na lewo od niego projektanci wymieniają zalety płatnych usług. Przyciski CTA – wezwania do działania – są wyraźnie oznaczone i mówią gościom dokładnie, co należy zrobić, aby skorzystać z dodatkowych usług. Poniżej Discord grupuje elementy witryny na kartach. Informacje są elegancko zaprezentowane, łatwe do znalezienia i czytelne, przy czym zachowują radosny charakter.

Wysokiej jakości i niestandardowe ilustracje

Ilustracje i zdjęcia nadają Twojej stronie internetowej charakteru – i budują markę Twojej firmy. Słabej jakości zdjęcia to oczywisty znak, że komuś nie zależy na klientach. Pamiętajmy, że strona powinna zawierć bardzo dobrej jakości zdjęcia. Agencje oferujące projektowanie stron internetowych często korzystają z kupowanych w bankach fotografii zdjęć stockowych. Warto jednak zainwestować we własne zdjęcia wykonane przez profesjonalnego fotografa.  Jeśli zaś chodzi o ilustracje, nowoczesne projektowanie stron internetowych czerpie inspirację z wydawnictw drukowanych i innych tradycyjnych formatów artystycznych.

Dynamiczne przewijanie stron internetowych

Dynamiczne przewijanie to kolejny nowoczesny trend projektowania stron internetowych na rok 2020. Jedna wersja dynamicznego przewijania ustawia różne prędkości przewijania dla pierwszego planu i tła witryny, dając odwiedzającym wrażenie trójwymiarowości.

Większy nacisk na doświadczenie użytkownika

Od dłuższego czasu najlepsze strony internetowe skupiają się na ludziach. Nie inaczej będzie w 2020 roku. UX – czyli User Experience musi być płynny, nieprzerwany i wciągający. Oznacza to:

  • szybkie ładowanie strony
  • przejrzysty projekt z dobrym wykorzystaniem pustej przestrzeni
  • dobrze sformatowane, łatwe do skanowania treści SEO
  • odpowiednio wykorzystane multimedia

Projektanci stron internetowych łączą funkcjonalność z kreatywnością. Aby stworzyć świetną przestrzeń dla pozytywnych doświadczeń użytkownika korzystają z prostego, czystego designu, zachowując jednocześnie kreatywność i wyjątkowość we właściwych proporcjach. Najlepsi projektanci stron internetowych wrzucają odrobinę nieporządku do białego, sterylnego świata technologii.

Responsive design

Wybierając szablon strony internatowej warto też pamiętać, że ponad połowa odwiedzających zajrzy na naszą stronę z urządzeń mobilnych – telefonów komórkowych czy tabletów. A to oznacza dodatkowe wyzwania, którym strona powinna sprostać. Aby witryna mogła odnieść sukces wszystkie jej elementy muszą być tak zaprojektowane by były wygodne w obsłudze zarówno gdy oglądamy je na komputerze jak i na ekranie smartfona.