jak stworzyć stronę internetową, wordpress tworzenie strony, jak stworzyć stronę, strony na wordpress, strony wordpress, tworzenie www, tworzenie stron, kurs wordpress,
Tworzenie strony internetowej. Poradnik Video – krok po kroku
17 kwietnia 2020
strony internetowe tworzenie stron i pozycjonowanie
Strona One Page – co to jest i dla kogo?
9 czerwca 2020
jak stworzyć stronę internetową, wordpress tworzenie strony, jak stworzyć stronę, strony na wordpress, strony wordpress, tworzenie www, tworzenie stron, kurs wordpress,
Tworzenie strony internetowej. Poradnik Video – krok po kroku
17 kwietnia 2020
strony internetowe tworzenie stron i pozycjonowanie
Strona One Page – co to jest i dla kogo?
9 czerwca 2020

Tworzenie stron internetowych może być łatwe i przyjemne. Aby zarządzać swoją stroną www, nie jest konieczne posiadanie specjalistycznej wiedzy programistycznej czy biegła znajomość języka HTML. Nie trzeba też instalować specjalnego oprogramowania. Tak naprawdę wystarczy posiadać dostęp do systemu zarządzania treścią, czyli CMS.

Spis treści:

Co to jest CMS? WordPress najlepszy System Zarządzania Treścią?

CMS to skrót od Content Management System, co oznacza System Zarządzania Treścią. To oprogramowanie, które wykorzystuje się do samodzielnej publikacji treści, organizacji lub modyfikacji na stronach internetowych.

Jest kilka rodzajów systemu CMS, jednak schemat ich działania jest bardzo podobny. Wystarczy w przeglądarce otworzyć dedykowaną witrynę, następnie zalogować się do panelu administracyjnego i zmieniać stronę wedle własnego uznania.

Administracyjny panel systemów CMS jest zazwyczaj prosty w obsłudze, a posługiwanie się nim jest bardzo intuicyjne. Po lewej stronie ekranu zwykle jest panel kontrolny. Jego sekcje odpowiadają sekcjom znajdującym się na stronie internetowej, np. kategorie, media, menu.

Jest to bardzo przydatne w przypadku serwisów, które zawierają dużą ilość informacji i są systematycznie uaktualniane o kolejne dane. Dzięki CMS za pomocą kilku kliknięć można całkiem zmienić treść oraz układ strony internetowej i zarządzać newsletterem z przeglądarki internetowej na komputerze prywatnym.

cms co to jest, wordpress

Rodzaje systemów

Najpopularniejszym systemem CMS na świecie jest WordPress. Poniżej charakterystyka kilku systemów zarządzania najczęściej wybieranych:

  • WordPress – prawdopodobnie jest to najprostszy system CMS. Wyróżnia go mocno intuicyjny panel administracyjny, a także łatwość w obsłudze i swoboda użytkowania. Aby z niego korzystać, nie trzeba znać żadnych języków programowania, dzięki czemu jest dobrą opcją dla osób początkujących. Jedną z zalet jest także szeroki wybór szablonów graficznych. Świetnie sprawdzi się dla osób prowadzących blogi albo strony internetowe – w tym bardzo zaawansowane. System można pobrać tutaj.
  • Drupal – to świetny system do prowadzenia zaawansowanych serwisów, które mają rozbudowaną funkcjonalność użytkowników. Rozszerzony panel administracyjny ułatwia dokonywanie modyfikacji oraz szybkie i sprawne zarządzanie treścią – nie tylko samą treścią, ale także video, statystykami itp. Jednak obsługa tego systemu wymaga znajomości HTML, CSS, PHP. Natomiast w zamian dostępnych jest wiele funkcjonalności, których nie ma w podstawowych wersjach innych systemów.
  • Joomla! – to oprogramowanie o średnim stopniu trudności. Jest to system open source, dzięki czemu jest wiele wtyczek lub dodatków, które dostępne są bez opłat. Dla osób początkujących panel administracyjny Joomla! może okazać się zbyt zaawansowany. System ten jednak oferuje wiele materiałów edukacyjnych adresowanych do osób z mniejszym doświadczeniem lub rozbudowane fora, na których można zasięgnąć wielu porad.
  • Typo 3 – to oprogramowanie dla osób posiadających pewne umiejętności i doświadczenie programistyczne, gdyż jego panel administracyjny jest dość zaawansowany. Jest to wszechstronny system, umożliwiający zarządzanie dużym portalem informacyjnym. Wiele wartościowych dodatków sprzyjają rozbudowaniu serwisu, np. o galerię zdjęć.

Zalety systemów CMS

Wśród pozytywnych aspektów systemów zarządzania można wyróżnić:

  • łatwą dostępność, gdyż systemy CMS są ogólnodostępne w internecie,
  • brak konieczności posiadania wiedzy specjalistycznej – możliwość prostego zarządzania stroną i dokonywania zmian oraz modyfikacji w przystępny sposób,
  • open source – wiele systemów zarządzania jest darmowych, a także wiele aktualizacji i dodatków, czyli nowych funkcjonalności. Jednak konsekwencją korzystania z open source jest publiczne udostępnienie kodu źródłowego, z którego się korzysta, przez co może stać się potencjalnym celem odwiedzin osób niepożądanych.

Korzystanie z CMS może nie jest konieczne, jednak bardzo pomocne. System zdecydowanie ułatwia pracę nie tylko osobom niedoświadczonym, ale także profesjonalistom. Wybór systemu zarządzania zależy przede wszystkim od celów, jakie mają być zrealizowane oraz wielkości serwisów, które będą obsługiwać. Mają umożliwiać proste i intuicyjne projektowanie stron internetowych.


Chcesz zacząć zarabiać na swoim biznesie? Napisz do nas!

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.