strony internetowe płock, warszawa, pozycjonowanie płock
9 powodów, dla których warto używać CMS WordPress
12 sierpnia 2020
bezpłatne darmowe zdjęcia stockowe free
Zdjęcia stockowe, czyli jak zdjęcia dodają stronie profesjonalizmu
23 września 2020
strony internetowe płock, warszawa, pozycjonowanie płock
9 powodów, dla których warto używać CMS WordPress
12 sierpnia 2020
bezpłatne darmowe zdjęcia stockowe free
Zdjęcia stockowe, czyli jak zdjęcia dodają stronie profesjonalizmu
23 września 2020
Pokaż wszystkie

Pozycjonowanie wizerunkowe – jak kształtować pozytywną percepcję firmy w Internecie?

Obecnie wśród przedsiębiorców, którzy promują swoje produkty i usługi w Internecie panuje już coraz większa świadomość tego, jaką rolę odgrywa pozycjonowanie stron. Niestety, w wielu przypadkach działania podejmowane przez SEO-marketerów nie do końca są spójne z tym, w jaki sposób chcieliby oni, by firma była postrzegana przez potencjalnych klientów. Odpowiedzią na te problemy może być pozycjonowanie wizerunkowe. To podejście, które pozwala wykorzystać  narzędzia SEO, by dbać o PR i świadomie kształtować opinie o marce.

Czym jest pozycjonowanie wizerunkowe?

PR i opinie w SEO

Wizerunek marki to inaczej cała percepcja, jaką ona otrzymuje – zarówno ze strony klientów, jak i wewnątrz świata biznesowego – kontrahentów czy konkurencji. Pozycjonowanie wizerunkowe, czyli z ang. Search Engine Reputation Management (SERM) lub to wszelkie działania w Internecie, których celem jest kształtowanie pozytywnej percepcji marki. Powinny być one podejmowane jako dopełnienie tradycyjnych działań SEO. W procesie pozycjonowanie nie chodzi przecież tylko o to, by strona była jak najlepiej widoczna w wyszukiwarkach. Jest to zwykle jedynie narzędzie do celu, jakim może być na przykład większa rozpoznawalność marki, wzrost sprzedaży czy promocja określonych usług.

Wbrew pozorom zasada: “nieważne, jak mówią, ważne, żeby mówili” zwykle nie sprawdza się w marketingu. Co z tego, że internauci przy pomocy bardzo szybko dowiedzą się o istnieniu Twojej firmy, jeśli wśród pierwszym wyników otrzymają negatywne opinie i bardzo krytyczne recenzje. Zamieszczenie niepochlebnego komentarza jest bardzo proste, i niestety, wiele osób korzysta z tej możliwości, publikując nie zawsze obiektywne wpisy. Pozycjonowanie wizerunkowe dostarcza narzędzi, by zapobiegać negatywnym skutkom takich sytuacji i promować treści, które wzmacniają pozytywny przekaz o firmie.

Pozycjonowanie wizerunkowe – dla kogo? Kiedy warto postawić na e-PR?

Pozycjonowanie wizerunkowe to rozwiązanie, które może przynieść korzyści w zasadzie wszystkim firmom, które promują się pozyskując klientów w Internecie – takim jak punkty usługowe, sklepy internetowe czy producenci i dystrybutorzy najróżniejszych towarów. W szczególności jednak zalecane jest tym markom, które zmagają się z dużą ilością krytyki w Internecie i rozpowszechnianymi fałszywymi informacjami, często otrzymują niepochlebne komentarze lub nie mogą się przebić ze swoim przekazem. Niestety, nawet Ci przedsiębiorcy, którzy dbają o najwyższą jakość swojej oferty mogą doświadczyć podobnych problemów – na przykład z powodu działań konkurencji lub z powodu działań klienta, który zdenerwował się i napisał komentarz pod wpływem silnych negatywnych emocji. Działania e-PR

Jak dbać o pozycjonowanie marki, by świadomie kreować jej wizerunek?

Przede wszystkim należy uświadomić sobie, że negatywna opinia, komentarz, recenzja czy wszelkiego innego rodzaju krytyka wyrażana w Internecie nie jest jeszcze powodem do paniki. Zwłaszcza, jeśli prowadzimy działalność na większą skalę musimy być przygotowani na to, że od czasu do czasu będziemy je otrzymywali. Znacznie ważniejsze jest jednak to, w jaki sposób zareagujemy na sytuację kryzysową. Oczywiście, raz czy drugi może nam się udać doprowadzenie do usunięcia negatywnego komentarza. Na dłuższą metę nie warto jednak stosować tej taktyki – internauci po prostu znajdą inne kanały, by ją wyrażać, a ich złość zostanie spotęgowana. Zamiast tego lepiej przygotować grzeczną, merytoryczną odpowiedź, dociekając źródła problemu i okazując wsparcie w znalezieniu rozwiązania. W wielu wypadkach warto iść na rękę klientowi i zaoferować pomoc  – często jest to znacznie mniej kosztowne niż utrata zaufania i nadszarpnięcie wizerunku.

Elementy, które wpływają na wizerunek marki

Pozycjonowanie wizerunkowe to jednak coś więcej, niż tylko reagowanie na sytuacje kryzysowe. To całościowa strategia budowania pozytywnej percepcji firmy w Internecie przy wykorzystaniu narzędzi SEO. Skutkuje ona tym, że po wpisaniu określonej frazy w wyszukiwarkę Google klient otrzyma od razu nie tylko link do naszej strony, ale i pozytywne opinie zamieszczane przez klientów i recenzentów. Oczywiście, nie chodzi o to, by samemu tworzyć wiele kont w różnych serwisach i udając różne osoby, dopisywać komentarze. Obecnie internauci są już bardzo wyczuleni na takie działania, a przyłapanie na gorącym uczynku sprawi, że firma całkowicie straci wiarygodność. Zamiast tego lepiej zlecić pozycjonowanie wizerunkowe profesjonalistom. Pomożemy Ci przygotować kompleksową kampanię, która pozwoli na pozyskanie dużej ilości wartościowych opinii od realnych zadowolonych klientów, a następnie wypromowanie treści wzmacniających Twój przekaz poprzez pozycjonowanie stron.

opinie w internecie marketing pr seo pozycjonowanie

Planując strategię w oparciu o pozycjonowanie wizerunkowe, zawsze najpierw przeprowadzamy analizę tych elementów, które wpływają na postrzeganie firmy:

  • podejmowane działania reklamowe i sposób prezentacji oferty – wszystkie kanały komunikacji powinny składać się na jeden spójny przekaz;
  • sposób obsługi klienta – czy pracownicy firmy i osoby zarządzające stroną i profilami firmy są uprzejme, zaangażowane, kompetentne?;
  • historia marki – czy firma może pochwalić się jakimiś działaniami i dokonaniami, czy przeszłość raczej na niej ciąży?
  • akcje społeczne, w które angażuje się firma, wspieranie lokalnych organizacji charytatywnych i przedsięwzięć non-profit;
  • opinie o firmie zamieszczane w Internecie – cała “informacja zwrotna” przekazywana w Internecie.

Dlaczego warto zdecydować się na pozycjonowanie wizerunkowe?

Jak pokazują badania przeprowadzone przez serwis BrightLocal.com, 82% wszystkich internautów przyznaje, że sprawdza opinie o lokalnych biznesach w Internecie, a 54% osób w grupie wiekowej 18-55 lat deklaruje, że robi to zawsze. Nie ulega wątpliwości, że takie wpisy są czytane i w wielu przypadkach traktowane bardzo poważnie. Często nawet jeśli komentarz jest całkowicie niewiarygodny, klient woli na wszelki wypadek skorzystać z konkurencyjnej usługi. Także zupełny brak opinii o marce nie budzi zaufania. Nie powinniśmy się obrażać na tę sytuację, ani tym bardziej rozpoczynać wojny z “niesprawiedliwymi” wpisami. Zamiast tego warto skorzystać z usługi pozycjonowania wizerunkowego. Dzięki temu znaczenie krytycznych opinii zostanie zminimalizowane. Rozpoczniesz kreowanie wizerunku marki na własnych warunkach. Stanie się ona nie tylko bardziej rozpoznawalna, ale i będzie budziła pozytywne emocje. W ten sposób możesz również zaangażować zadowolonych klientów w dalsze promowanie firmy i zbudować skupioną wokół niej społeczność.


Chcesz zacząć zarabiać na swoim biznesie? Napisz do nas!

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.